Starostwo Powiatowe w Lesznie zakończyło tegoroczną kwalifikację wojskową dla osób zamieszkałych na terenie powiatu leszczyńskiego.

Powiatowa Komisja Lekarska nr 2 w Lesznie, której przewodniczył lek. med. Andrzej Góźdź wydała 320 orzeczeń lekarskich z określoną kategorią zdolności do służby wojskowej. Ci, którzy stawili się przed komisją, w zdecydowanej większości otrzymali kategorię „A”. Przy okazji trwającej kwalifikacji przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień z Leszna informowali młodych ludzi o możliwościach wstąpienia w szeregi armii zawodowej.

Obowiązkowi stawienia się na kwalifikacji wojskowej w 2018 r. podlegają: mężczyźni urodzeni w 1999 r., mężczyźni urodzeni w latach 1994-1998, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, osoby urodzone w latach 1997-1998, które w latach poprzednich uznane zostały przez powiatowe komisje lekarskie za czasowe niezdolne do czynnej służby wojskowej, kobiety urodzone w latach 1994-1999, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, pobierają naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, są studentkami lub absolwentkami szkół lub uczelni medycznych i weterynaryjnych oraz kierunków psychologicznych oraz osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej. Celem kwalifikacji wojskowej jest: określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej, założenie ewidencji wojskowej osobom podlegających temu obowiązkowi oraz osobom zgłaszających się w trybie ochotniczym, wydanie wojskowego dokumentu osobistego (książeczki wojskowej) oraz wstępne przeznaczenie do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony lub przeniesienie do rezerwy.