Uczennice Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego z Rydzyny uczestniczyły w XVI Ogólnopolskim Konkursie Odczytywania Wypowiedzi z Ust, który odbył się w stolicy kraju.

Do Warszawy zjechali uczniowie z całej Polski. Tematem pytań konkursowych była „Wisła – królowa polskich rzek”. Celem konkursu było propagowanie umiejętności wzrokowego odbioru mowy, kształtowanie i rozwijanie znajomości języka polskiego wśród dzieci i młodzieży z wadą słuchu poprzez odczytywanie wypowiedzi z ust.

SOSW Rydzyna reprezentowały uczennice z III klasy LO: Justyna Rynkas i Jagoda Pietrzak zajmując kolejno VII i VIII miejsce. Rydzyńska placówka oświatowa w klasyfikacji generalnej konkursu uplasowała się na IV miejscu.

Odczytywanie wypowiedzi z ust jest czynnością wymagającą dużego wysiłku. Na tę umiejętność wpływają sprawność postrzegania wzrokowego, szybkość kojarzenia, zasób słownictwa osoby odczytującej. Osoba niesłysząca jest w stanie odczytać z ruchu warg jedynie część wypowiedzi. Umiejętność ta nie zastąpi słyszenia, ale jest dużym wsparciem w codziennej komunikacji. Rozwinięcie jej u dzieci w wieku szkolnym wspomaga ich rozwój i relacje z rówieśnikami oraz rodziną.

{gallery}2018/artykuly/SOSW_czytanie_z_ust,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}