Ponad pół tysiąca uczniów uczestniczyło w cyklu zajęć ekologicznych „Razem walczymy o czyste powietrze”. Dzieci były zachęcane do działań na rzecz poprawy stanu środowiska.

W lutym i marcu br. w 11 szkołach podstawowych w powiecie leszczyńskim przeprowadzono cykl pogadanek ekologicznych pod hasłem „Razem walczymy o czyste powietrze”. W sposób obrazowy przedstawiono sytuację Polski na tle Europy w kwestii zanieczyszczenia powietrza oraz emisji pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Omówiono również sposoby poprawy jakości powietrza oraz przykłady pozytywnych działań niektórych europejskich miast.

Duży nacisk położono na problem spalania odpadów w piecach domowych. Zaprezentowano uczniom aplikację na telefon lub tablet MISJA EMISJA, która pozwala zobaczyć, jakie zanieczyszczenia są emitowane do powietrza, kiedy ludzie palą butelki, lakierowane meble czy opony. Prezentacja multimedialna przeplatana była kilkoma krótkimi filmikami związanymi z tematyką warsztatów.

Głównym celem zajęć było podniesienie wiedzy w zakresie konieczności dbania o powietrze, którym oddychamy. Duży nacisk położono na to, by uczniowie zrozumieli konsekwencje zanieczyszczenia i aby zdobytą wiedzę przekazywali dalej, rodzicom, dziadkom, rówieśnikom.

Zajęcia przeprowadzone zostały w klasach I-III szkół podstawowych, łącznie w warsztatach uczestniczyło ponad 530 uczniów. Organizacja zajęć edukacyjnych została sfinansowana z budżetu powiatu leszczyńskiego.

{gallery}2018/artykuly/Warsztaty_ekologiczne_2018,width=800,height=600,resize_images=1,width_image=250,height_image=250{/gallery}