Już w czerwcu br. zostanie oddana do użytku ścieżka pieszo - rowerowa w kierunku Rydzyny. Inwestycję sfinansują samorządy gminy Rydzyna, powiatu leszczyńskiego i miasta Leszna.

Oczekiwana od lat inwestycja to efekt tegorocznego porozumienia między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz trzema samorządami: gminą Rydzyna, powiatem leszczyńskim i miastem Lesznem. Ścieżka pieszo-rowerowa o nawierzchni asfaltowej od węzła Dąbcze przy krajowej „piątce” do Rydzyny powstanie przy wykorzystaniu destruktu bitumicznego.

W organizowanym przez Urząd Miasta i Gminy Rydzyna przetargu najtańsza ofertę – 1.536.890 zł - złożyła spółka Nodo z Leszna. W podpisanym w tym roku porozumieniu trzy samorządy zadeklarowały wydanie na budowę ścieżki po 300 tys. zł. GDDKiA z kolei, oprócz destruktu, sfinansowała koszty projektu, wycinki drzew, a także przekazała teren. Samorządy postanowiły, że gdyby koszt inwestycji okazał się wyższy to mogą rozwiązać porozumienie lub dołożyć brakującą kwotę.

Rada Miejska Rydzyny na marcowej sesji uchwaliła wyłożenie brakującej kwoty z budżetu tego samorządu, co umożliwiło rozstrzygnięcie przetargu. Decyzje o ewentualnym zwiększeniu poziomu dofinansowania tej inwestycji samorządy powiatu leszczyńskiego i miasta Leszna podejmą w terminie późniejszym.

Ścieżka o długości ok. 3,3 km od węzła Dąbcze do zbiornika wodnego Rydzyna powstanie do 25 czerwca br.