W Zamku SIMP w Rydzynie uroczyście otwarto wystawę zabytkowych przedmiotów „Rydzyna i Zamek XV-XX w”. Oficjalnego otwarcia dokonali starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna Kornel Malcherek oraz prezes SIMP Piotr Janicki.

Słowo wstępne wygłosił Maciej Urban, miejski konserwator zabytków w Lesznie, a jednocześnie mieszkaniec Rydzyny i wielki pasjonat jej historii. Eksponaty, których jest około 350 pochodzą ze zbiorów zamkowych, Towarzystwa Miłośników Rydzyny, szkół w Dąbczu i Rydzynie oraz materiałów wydobytych podczas prac wykopaliskowych w otoczeniu Zamku oraz na Rynku w Rydzynie.

Wśród eksponatów znajdują się monety z okresu XVI-XIX wieku, ozdoby, kule muszkietowe, ceramika i wiele innych. Są też dokumenty książąt Sułkowskich, dokumenty Gimnazjum im Sułkowskich z okresu międzywojennego oraz zdjęcia XIX i początków XX wieku.

Ekspozycja na Sali Posągowej Zamku SIMP w Rydzynie jest czynna do 27 kwietnia.

{gallery}2018/artykuly/Rydzyna_zamek_wystawa,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}