Powiat leszczyński otrzyma blisko 20 tys. zł dotacji na zakup sadzonek drzew miododajnych. Nasadzenia odbędą się jesienią br.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu zdecydował się współfinansować zakup sadzonek drzew miododajnych przez samorządy. Przyjmowanie wniosków trwało do końca listopada ub.r. O dotację wystąpił również powiat leszczyński i otrzymał dofinansowanie w wysokości 19 440 zł.

Sadzenie drzew miododajnych jest odpowiedzią na apele pszczelarzy, którzy informują, że niezbędne w rolnictwie pszczoły coraz częściej mają problemy z pozyskiwaniem nektarów czy soków, z których powstaje miód.

- Celem całego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie wymieraniu pszczół. Efekty dzisiejszych działań będą dopiero widoczne za kilkanaście lat, ale jeżeli nie podejmiemy tego działania teraz, to sytuacja w pszczelarstwie będzie coraz trudniejsza – informuje Janusz Perski, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Lesznie.

Nasadzenia będą prowadzone w okresie jesiennym przez pracowników Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie w przy drodze powiatowej nr 4777P na odcinku Gronówko-Wyciążkowo w gminie Lipno (140 szt. lipy), przy drodze nr 4790P Kąkolewo-Świerczyna (60 szt. lipy) i przy drodze nr 4791P Łoniewo-Osieczna (40 szt. robinii akacjowej) w gminie Osieczna.