Radni powiatu leszczyńskiego przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu samorządu w 2017 r. i udzielili absolutorium Zarządowi Powiatu Leszczyńskiego. Uchwały zostały podjęte jednomyślnie.

Dochody powiatu leszczyńskiego w 2017 r. wyniosły 63 857 199 zł i były aż o ponad 21 mln zł wyższe od przyjętych w uchwale budżetowej na 2017 r. Wyższe wpływy spowodowane były przede wszystkim rozpoczęciem dwuletnich inwestycji, na które powiat pozyskał dofinansowanie zewnętrzne, przede wszystkim z budżetu Unii Europejskiej. Ponadto powiat uzyskał wyższe od planowanych wpływy z opłaty komunikacyjnej (o 122 tys. zł), z PIT ( o 206 tys. zł), z CIT (o 325 tys. zł) i z odsetek ( o 274 tys. zł).

Wydatki w 2017 r. wyniosły 63 916 572 zł i były najwyższe w historii powiatu leszczyńskiego. Na inwestycje samorząd przeznaczył 54,3 proc. budżetu. Od 2014 r. powiat nie jest zadłużony, skumulowana nadwyżka budżetowa jest przeznaczana na wkład własny do wielomilionowych inwestycji, na które pozyskał unijne dotacje.

- Jest tak dobrze, że nie ma do czego się przyczepić. Dobrą ocenę wykonania budżetu dokonała także Regionalna Izba Obrachunkowa. Zrealizowanie dochodów w wysokiej kwocie ok. 64 mln zł mówi samo za siebie. Mieliśmy pieniądze w rezerwie więc mogliśmy też skutecznie wnioskować o pozyskanie dofinansowania na inwestycje – stwierdziła podczas sesji wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Leszczyńskiego Halina Florek.

Rada Powiatu Leszczyńskiego jednomyślnie przyjęła sprawozdanie z wykonania budżetu w 2017 r. i udzieliła Zarządowi Powiatu Leszczyńskiego absolutorium.