W Pałacu Sułkowskich we Włoszakowicach zakończył się 51. Ogólnopolski Konkurs Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego - XVII Akademicki Konkurs Klarnetowy.

Dwudziestu sześciu studentów uczelni muzycznych z całej Polski rywalizowało w III etapach o miano najlepszego młodego klarnecisty w kraju. Zmagania muzyków trwały pięć dni, w koncercie inauguracyjnym wystąpił laureat poprzedniego konkursu klarnetowego Andrzej Ciepliński z Katowic. W koncercie finałowym uczestniczyli m.in. wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Leszczyńskiego Halina Florek oraz wicestarosta leszczyński Robert Kasperczak.

W ostatnim etapie przesłuchań finaliści musieli wykonać Koncert A-dur KV 622 Wolfganga Amadeusza Mozarta z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Laureatką została Agata Piątek z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Drugie miejsce zajął Piotr Thieu-Quang z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, zdobywając jednocześnie nagrodę im. Ludwika Kurkiewicza za najlepsze wykonanie Koncertu Klarnetowego B-dur Karola Kurpińskiego, a trzecie Bartłomiej Dobrowolski z katowickiej Akademii Muzycznej. Na czwartym miejscu znalazła się Emilia Maciak z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, a na piątym Dominik Domińczak z Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Wyróżniono również sześciu innych klarnecistów: Sylwię Adamską (AM Gdańsk), Gustawa Bachorza (AM Wrocław), Kornela Grzybowskiego (AM Poznań), Kamila Podlejskiego (AM Wrocław), Mateusza Rota (AM Wrocław) i Bartłomieja Słojewskiego (UMFC Warszawa). Powiat leszczyński ufundował nagrodę dla jednego z finalistów.

Fot. Wloszakowice.pl

{gallery}2018/artykuly/Klarnet,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}