Na dworcu w Lesznie, przy tablicy pamiątkowej upamiętniającej wydarzenia z 1947 roku odbyły się uroczystości rocznicowe, w których uczestniczył wicestarosta leszczyński Robert Kasperczak.

Mieszkańcy Leszna, uczniowie, przedstawiciele samorządów i innych organizacji oddali cześć bohaterom potyczki z żołnierzami Armii Czerwonej.

Do tragicznych zdarzeń doszło w nocy z 27 na 28 maja 1947 r. na dworcu kolejowym w Lesznie, gdzie czerwonoarmiści przetrzymywali ciężarną Polkę. Żołnierze z garnizonu leszczyńskiego, kolejarze, milicjant i podróżni próbowali uwolnić ją z rąk sowieckich żołnierzy. Starcie zakończyło się śmiercią trzech czerwonoarmistów. Po procesie wojskowych rozstrzelano, pozostali zostali skazani i trafili na wiele lat do więzienia.

Wszystkich zrehabilitowano po 1989 roku. Na budynku PKP w Lesznie od kilku lat wisi tablica upamiętniająca te wydarzenia.

Fot. Leszno24.pl

{gallery}2018/artykuly/PKP_Leszno,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}