Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

W siedzibie Starostwa Powiatowego ustawiono stoisko informacyjno–edukacyjne, związane ze Światowym Dniem bez Tytoniu, zorganizowane przez Powiatową Stację Sanitarno–Epidemiologiczną w Lesznie.

Ma ono na celu zwiększyć świadomość wśród społeczeństwa na temat wpływu palenia tytoniu oraz podkreślić powiązania między stosowaniem wyrobów tytoniowych a chorobami serca i innymi chorobami sercowo-naczyniowymi.

- Zachęcamy wszystkich palaczy, aby podjęli próbę zaprzestania palenia. Głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli. Palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno – informuje Agnieszka Podfigurna, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Lesznie.

Głównym tematem Światowego Dnia Bez Tytoniu 2018 jest "Tytoń i choroby serca". Kampania ma zwiększyć świadomość na temat związku między tytoniem a sercem i innymi chorobami sercowo-naczyniowymi. Używanie tytoniu jest ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu i chorób naczyń obwodowych. Pomimo znanych szkodliwości tytoniu dla zdrowia serca i dostępności rozwiązań mających na celu zmniejszenie liczby zgonów i chorób, wiedza wśród dużej części społeczeństwa, że tytoń jest jedną z głównych przyczyn chorób sercowo-naczyniowych, jest niewielka. Choroby sercowo-naczyniowe zabijają więcej osób niż jakakolwiek inna przyczyna śmierci na całym świecie, a palenie tytoniu i narażenie na dym tytoniowy z drugiej ręki przyczynia się do około 12% wszystkich zgonów z powodu chorób serca. Prawie 80% z ponad 1 miliarda palaczy na całym świecie żyje w krajach o niskim i średnim dochodzie, gdzie ciężar chorób i zgonów związanych z paleniem tytoniu jest najcięższy.

Rzucenie palenia i utrzymanie abstynencji ułatwia pomoc specjalistów - Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym działa pod numerem 801 108 108 od poniedziałku do piątku w godz. 11.00 – 19.00, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji na:

jakrzucicpalenie.pl

 

Logo strony