Funkcjonujący od 2008 r. w Starostwie Powiatowym w Lesznie Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich uzyskał najwyższą z możliwych - ocenę wzorową w ramach procesu certyfikacji prowadzonego na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

W ramach certyfikacji oceniany był poziom obsługi klienta w punkcie oraz wiedzy merytorycznej osób w nim pracujących, a także umiejętności ich wykorzystania podczas udzielanych konsultacji. Certyfikacją objęte zostały 74 punkty informacyjne w Polsce. Lokalny Punkt Informacyjny z Leszna znalazł się w pierwszej dziesiątce w Polsce i na trzecim miejscu w Wielkopolsce.

Punkt Informacyjny świadczy bezpłatne oraz dostępne dla każdego usługi polegające m.in. na ocenie, czy pomysł na projekt ma szansę otrzymać dotację lub preferencyjną pożyczkę z funduszy europejskich, a także na przypisaniu pomysłu do konkretnego priorytetu i działania w programie finansowanym z budżetu UE. Posiadający bogate doświadczenie w realizacji projektów specjaliści ds. funduszy europejskich informują o warunkach, kryteriach i procedurach przyznania dotacji, przedstawiają „krok po kroku” proces ubiegania się o dofinansowanie oraz przekazują dane kontaktowe do instytucji, które przyznają dotacje. Istnieje także możliwość uzyskania wsparcia na etapie realizacji i rozliczenia projektu. Ponadto konsultanci służą wiedzą na temat obowiązujących dokumentów, procedur i terminów.

Pracownicy Punktu organizują spotkania informacyjne oraz szkolenia z tematyki funduszy europejskich, a w ramach Mobilnych Punktów Informacyjnych dyżury w sąsiednich miejscowościach. Pomagają także beneficjentom ostatecznym (czyli np. osobom chcącym wziąć udział w szkoleniach lub stażach finansowanych z funduszy) w znalezieniu odpowiedniego projektu.

W roku 2017 z porad leszczyńskiego PIFE skorzystało ponad 2 940 klientów, natomiast w pierwszym półroczu br. - już blisko 1 287 potencjalnych beneficjentów.