Rada Powiatu Leszczyńskiego uchwaliła nowy podział powiatu na okręgi wyborcze. Od jesiennych wyborów samorządowych 17 radnych będzie wybieranych nie w pięciu, ale w czterech okręgach.

Od 2002 r. 17 radnych powiatu leszczyńskiego wybieranych było w pięciu okręgach obejmujących: gminę Krzemieniewo (3 radnych), gminy Lipno i Święciechowa (4 radnych), gminę Osieczna (3 radnych), gminę Rydzyna (3 radnych) oraz gminy Włoszakowice i Wijewo (4 radnych). W związku ze wzrostem liczby mieszkańców powiatu leszczyńskiego (na dzień 31 grudnia 2017 r. wynosiła 55 707) Rada Powiatu Leszczyńskiego musiała dokonać zmian w podziale powiatu na okręgi wyborcze.

Ponieważ liczba wybieranych radnych w okręgu obejmującym gminy Lipno i Święciechowa powinna wynosić 5, brakujący jeden mandat należało odjąć z ustalonej w 2002 r. liczby w pozostałych okręgach. Zarząd Powiatu Leszczyńskiego przygotował więc projekt uchwały Rady Powiatu Leszczyńskiego, w którym połączono w jeden – pięciomandatowy - okręg gminy Krzemieniewo i Osieczna. Propozycja ta zyskała pozytywne opinie obu rad gmin oraz Komisarza Wyborczego w Lesznie.

Rada Powiatu Leszczyńskiego uchwaliła nowy podział powiatu na okręgi wyborcze. Od jesiennych wyborów samorządowych 17 radnych będzie wybieranych w czterech okręgach: gminy Krzemieniewo i Osieczna (5 radnych), gminy Lipno i Święciechowa (5 radnych), gmina Rydzyna (3 radnych) oraz gminy Włoszakowice i Wijewo (4 radnych).