Czy w dzisiejszych czasach można zachęcić ludzi do czytania książek? Zwłaszcza takich, którzy po książki sięgają niezwykle rzadko? W Strzyżewicach znalazła się grupa mieszkańców, która podjęła to wyzwanie.

Mieszkańcy Strzyżewic włączyli się w Ogólnopolskie Święto Wolnej Książki, podczas którego zachęcano wszystkich do przekazywania swoich książek do specjalnych szafek. Zebrano prawie 100 książek, które trafiły do szafek ustawionych przy sklepie „U Jakuba” w Strzyżewicach oraz w przedszkolu. Projekt to sukces społeczności Strzyżewic, której celem było rozbudzenie zamiłowania do czytania, a dzięki dofinansowaniu z Leszczyńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej udało się go zrealizować w 100 %.

- Książki są dostępne dla wszystkich. Można przyjść i wybrać coś dla siebie, można zostawić swoje przeczytane już książki. Książki można oddać, ale także zatrzymać dla siebie. Zapraszamy do Strzyżewic! – mówi Wiesława Małycha, Sołtys Strzyżewic.

- Pracownicy sklepu często widzą ludzi przychodzących do szafki i biorących książki. Wielu z nich wraca ze swoimi książkami na wymianę. Wszyscy zgodnie twierdzą, że taka mini biblioteka była tu bardzo potrzebna. Cieszymy się bardzo z takiego pomysłu oraz z tego, że udało nam się go zrealizować z pomocą mieszkańców – dodaje Beata Zabroni, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Strzyżewic.

Oby więcej było takich akcji w powiecie leszczyńskim, może uda nam się podnieść średnią przeczytanych książek. Według badań Biblioteki Narodowej zaledwie co dziesiąty Polak sięga po więcej niż siedem pozycji w roku. Miliony Polaków, nie czytają ani jednej książki w ciągu roku.