Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann zwołał wideokonferencję związaną z suszą na terenie Wielkopolski. Do udziału w wideokonferencji zostali poproszeni wszyscy starostwie.

Udział w niej wzięli także przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa.

Powiat leszczyński reprezentował starosta Jarosław Wawrzyniak, burmistrzowie i wójtowie gmin oraz pracownicy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Podczas wideokonferencji dyskutowano na temat procesu szacowania strat. Zajmują się tym komisje do szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych, działające na terenach wszystkich gmin województwa. Padały pytania budzące wątpliwości w pracach komisji. Omawiano wszystkie działania jakie podjęto w sprawie szacowania szkód w rolnictwie i pomocy dla poszkodowanych rolników. Obecnie w Wielkopolsce 36 tysięcy gospodarstw rolnych dotkniętych jest suszą. Jest to około 621 tysięcy hektarów upraw. Szacunkowa wartość strat to ponad 322 mln złotych.