W Gostyniu powołano do życia Stowarzyszenie ,,Samorządy dla zrównoważonego rozwoju". Przystąpiło do niego 14 samorządów, w tym powiat leszczyński. Do zarządu stowarzyszenia wybrano starostę leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka.

Zdaniem założycieli stowarzyszenia samorządy wyczerpały wszelkie możliwości administracyjne i prawne, dlatego podjęły decyzję o założeniu stowarzyszenia ,,Samorządy dla zrównoważonego rozwoju”, którego celem jest przeciwstawienie się umieszczeniu na liście kopalni strategicznych złoża Oczkowice i Gostyń. Znalazły się w przyjętym przez rząd „Programie dla sektora górnictwa węgla brunatnego w Polsce”, w ramach którego powstanie lista złóż strategicznych dla kraju,  objętych bezwzględną ochroną. W takiej sytuacji wprowadzone zostaną daleko idące obostrzenia inwestycyjne.

Ewentualna budowa kopalni przyniesie także ogromne straty w środowisku naturalnym. Skutki takiej decyzji to m.in. lej depresyjny o promieniu 10-30 km, obniżenie wód gruntowych i zagrożenie wodami słonymi.

Przewodniczącym stowarzyszenia został Czesław Kołak, wicestarosta gostyński, a w skład siedmioosobowego zarządu wszedł starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.