Powiat leszczyński złożył dwa wnioski o dofinansowanie w ramach tegorocznego naboru Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. To przebudowa dróg: Mórkowo – Wilkowice oraz Dąbcze – Nowa Wieś – Kąkolewo.

W ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 samorządy mogą otrzymać z budżetu państwa zwrot 50 proc. kosztów inwestycji. Dzięki dotacjom z tego programu w kończącej się kadencji samorządu 2014-2018 powiat leszczyński przebudował pięć odcinków dróg powiatowych.

W tegorocznym naborze powiat złożył dwa wnioski o dofinansowanie inwestycji. Oba uzupełniają projekt realizowany w latach 2017-2018, czyli budowę sieci połączeń dróg dla rowerów w gminach Osieczna, Lipno i Rydzyna. W pierwszej kolejności, dzięki dofinansowaniu z budżetu Unii Europejskiej, powstały drogi rowerowe, w drugim etapie – przy wsparciu z budżetu państwa – wykonane zostaną przebudowy dróg.

Pierwszy ze złożonych wniosków to przebudowa drogi powiatowej w gminie Lipno, na odcinku Mórkowo (od skrzyżowania drogi Lipno – Smyczyna) do Wilkowic (łącznie ok. 3,7 km). Droga zostanie poszerzona z 5 - 5,5 m do 6 m, przebudowane zostanie odwodnienie i skrzyżowania, powstaną aktywne oznakowania przejść dla pieszych, nowe przystanki autobusowe, zamontowany będzie radar z tablicą informującą o prędkości pojazdów. Projekt został wyceniony na 5.335.481 zł.

Drugi ze złożonych wniosków obejmuje przebudowę ok. 3,8 km drogi powiatowej w gminie Rydzyna, od kościoła w Dąbczu przez Nową Wieś do granicy z gminą Osieczna. Droga na całej długości zostanie przebudowana, w ramach inwestycji przebudowane będzie także ponad 400 mb chodnika w Dąbczu, jedno skrzyżowanie, powstanie nowe przejście dla pieszych, zamontowany zostanie także radar z tablicą informującą o prędkości pojazdów. Projekt został wyceniony na 5.524.779 zł.