W zamku w Rydzynie odbyły się powiatowe obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Starostwo Powiatowe w Lesznie zorganizowało w zamku w Rydzynie uroczystość upamiętniającą wydarzenia z 1918 r., gdy Polska po okresie zaborów odzyskała niepodległość, a w Wielkopolsce wybuchło zwycięskie powstanie, dzięki któremu Leszno i powiat leszczyński ponownie stały się polskie.

O wydarzeniach sprzed stu lat, a także o sytuacji społeczno – politycznej XIX- i XX-wiecznej Europy barwnie opowiadał dr Marek Rezler z Poznania, historyk, biograf i publicysta od ponad 40 lat zajmujący się tematyką Powstania Wielkopolskiego, badacz dziejów Polski i Wielkopolski XIX i XX wieku.

Uroczystość była doskonałą okazją do prezentacji dorobku artystycznego zespołów i solistów z powiatu leszczyńskiego. Część artystyczną z repertuarem patriotycznym rozpoczął Chór Męski im. Karola Kurpińskiego z Włoszakowic pod dyrekcją Mariusza Kowalczyka, od prawie 60 lat uświetniający festiwale, przeglądy, konkursy i zloty, zarówno w kraju, jak i za granicą. Młode pokolenie artystów powiatu leszczyńskiego reprezentowali: Magdalena Katarzyńska z Kąkolewa, mająca na swym koncie wiele nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach, Gabriela Urbanowicz z Kaczkowa, laureatka wielu konkursów wokalnych na szczeblu szkolnym oraz powiatowym, Anna Prałat z Nowej Wsi, uczestniczka wielu konkursów wokalnych o zasięgu regionalnym oraz krajowym oraz zespół „Słoneczka” z Krzemieniewa w składzie Jagoda Andrzejczak, Roksana Glapiak, Jagoda Wróblewska, laureat konkursów na etapach szkolnych, międzyszkolnych, gminnych, powiatowych i regionalnych.

Uroczyste obchody wydarzeń sprzed stu lata zakończyła Capella Zamku Rydzyńskiego pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka z solistą Sławomirem Olgierdem Kramem w repertuarze pieśni i piosenek patriotycznych i niepodległościowych.

Zaproszenie starosty leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka na uroczystość przyjęli m.in. samorządowcy, w tym przewodnicząca sejmiku województwa wielkopolskiego Zofia Szalczyk oraz wójtowie, burmistrzowie, radni powiatowi i gminni, szefowie instytucji gminnych, powiatowych i przedsiębiorstw.

{gallery}2018/artykuly/Rydzyna_koncert_100_lecie_2018,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}