Powiat leszczyński zajął piąte miejsce w kraju w rankingu prestiżowego magazynu samorządowego Wspólnota „Liderzy inwestycji”. Ocenie poddano poziom wydatków majątkowych samorządów w latach 2015-2017.

Powiat leszczyński w najnowszym rankingu „Liderzy inwestycji” dokonał niezwykłego skoku – z miejsca 34 na 5. Ocena specjalistów uwzględniała wydatki majątkowe w trzech ostatnich latach, czyli 2015, 2016 i 2017. Po podsumowaniu okazało się, że średnie wydatki inwestycyjne wyniosły 351,91 zł na osobę, co pozwoliło sklasyfikować powiat leszczyński na piątym miejscu w kraju, po powiatach: przasnyskim, ostrołęckim, lidzbarskim i wysokomazowieckim. Do najniższego stopnia podium zabrakło niewiele, bo tylko ok. 18 zł na osobę.

Tak wysokie miejsce powiat leszczyński osiągnął dzięki konsekwentnej realizacji w latach 2015-2018 strategii, na którą składa się m.in. bardzo rygorystyczna polityka w zakresie dokonywania wydatków, głównie o charakterze bieżącym, pomnażanie oszczędności na lokatach bankowych, a następnie inwestowanie, przede wszystkim w infrastrukturę drogową. Taka polityka pozwoliła na zgromadzenie kilkunastomilionowej skumulowanej nadwyżki budżetowej z przeznaczeniem na wkład własny do przedsięwzięć, które otrzymały dofinasowanie zewnętrzne. Rok 2017 był pierwszym z dwóch – drugi to 2018 r. – w którym powiat, w kilku przypadkach dzięki wsparciu innych samorządów, prowadził kilka przedsięwzięć dofinansowanych z budżetu Unii Europejskiej. W ub.r. na inwestycje powiat wydał aż 54 proc. swego budżetu – to najwyższy wynik spośród wszystkich polskich gmin, powiatów i województw. Jest też jednym z ośmiu powiatów w kraju, które nie mają ani złotówki zadłużenia.