Uruchomiony został portal internetowy rowerowypowiat.lp-portal.pl oraz aplikacja „Rowerowy powiat”, pozwalająca na wyszukiwanie dogodnych połączeń komunikacji zbiorowej i atrakcji turystycznych w powiecie leszczyńskim.

Portal i aplikacja to część dofinansowanego z budżetu Unii Europejskiej w ramach WRPO 2014-2020 projektu „Budowa sieci połączeń dróg dla rowerów w gminie Osieczna, Lipno i Rydzyna w ramach zadania ograniczenie niskiej emisji na terenie Aglomeracji Leszczyńskiej”. W jego ramach powstał system organizacji ruchu, czyli stworzona została aplikacja internetowa pozwalająca na wyszukiwanie dogodnych połączeń komunikacji zbiorowej na terenie powiatu. Rozwiązanie to koordynuje rozkłady jazdy wszystkich przewoźników (PKS, MZK, prywatni przewoźnicy, PKP) obsługujących transport pasażerski.

Główną intencją przy tworzeniu portalu rowerowypowiat.lp-portal.pl było umożliwienie łatwego dostępu do danych na temat infrastruktury rowerowej oraz środków transportu wraz z towarzyszącymi atrakcjami turystycznymi w całym powiecie leszczyńskim. Portal sam w sobie umożliwia szybki oraz intuicyjny dostęp do danych dotyczących infrastruktury rowerowej: ścieżek rowerowych oraz szlaków rowerowych o łącznej długości około 70 km. Dodatkowo uwzględniono miejsca przesiadkowe.

Na portalu rowerzysta uzyska informacje na temat podróżowania przez powiat leszczyński z wykorzystaniem innych dostępnych publicznych środków transportu. Pomaga mu w tym dynamiczna mapa szlaków oraz ścieżek rowerowych wraz z określeniem punktów przesiadkowych, a to wszystko z uwzględnieniem mapy sieci drogowej czy mapy linii kolejowych. W portalu umieszczono także dodatkowe informacje ważne z perspektywy rowerzysty. Można tam znaleźć np. lokalizacje oraz krótkie opisy atrakcji turystycznych, miejsca obsługi, m.in. parkingi i stacje paliw, budynki użyteczności publicznej oraz środki transportu. Poprzez wykorzystanie systemu GPS portal pozwala na lokalizację aktualnego położenia. Jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych z wadami wzroku lub niedowidzących.

„Rowerowy powiat” to aplikacja internetowa umożliwiająca przedstawienie graficzne danych przestrzennych w przeglądarce internetowej lub na urządzeniach mobilnych. Innymi słowy jest to system wspierający gromadzenie, analizę oraz udostępnianie danych o interesujących nas obiektach zlokalizowanych przestrzennie. Do tego celu wykorzystywane są m.in. mapy oraz dane geograficzne.

UE sciezki

rowerowypowiat.lp-portal.pl