Rada Powiatu Leszczyńskiego na XLVII swej sesji obradowała w siedzibie Nadleśnictwa Włoszakowice. Podczas sesji wyróżnieniami „Zasłużony dla Powiatu Leszczyńskiego” uhonorowano nadleśniczego Ryszarda Łopusiewicza oraz Towarzystwo Muzyczne im. Karola Kurpińskiego z Włoszakowic.

Przewodniczący Jan Szkudlarczyk zwołał wyjazdową sesję Rady Powiatu Leszczyńskiego we Włoszakowicach, by z wiceprzewodniczącą Haliną Florek i starostą Jarosławem Wawrzyniakiem wręczyć przyznane w lipcu br. wyróżnienia „Zasłużony dla Powiatu Leszczyńskiego” osobie i instytucji związanym z tą gminą.

Rada Powiatu Leszczyńskiego uhonorowała wyróżnieniem „Zasłużony dla Powiatu Leszczyńskiego” Ryszarda Łopusiewicza, nadleśniczego Nadleśnictwa Włoszakowice. W nadleśnictwie tym pracuje od 1987 r., początkowo jako zastępca nadleśniczego, a od 1991 r. jako nadleśniczy. Każdego roku pomiędzy starostą leszczyńskim, a nadleśniczym Nadleśnictwa Włoszakowice podpisywane są porozumienia dotyczące wykonywania w imieniu starosty zadań z zakresu nadzoru nad gospodarką leśną. Ryszard Łopusiewicz w trakcie swojej wieloletniej pracy był zaangażowany w realizację wielu zadań gospodarki leśnej oraz promocję i działania w zakresie ochrony środowiska. Był m.in. inicjatorem powstania Ośrodka Edukacji Leśnej „Zaskroniec” w Koczurach, gdzie uczniowie mogą zwiedzać ścieżkę przyrodniczo-leśną oraz zapoznać się z „Ochronką dla zwierząt”. W ośrodkach edukacyjnych nadleśnictwa w ramach programu „Zielona szkoła” w zajęciach uczestniczą uczniowie szkół podstawowych z powiatu leszczyńskiego.

Wyróżnienie „Zasłużony dla Powiatu Leszczyńskiego” otrzymało także Towarzystwa Muzyczne im. Karola Kurpińskiego z Włoszakowic. Głównym celem powstałego w 1976 r. towarzystwa jest upowszechnianie kultury muzycznej, głównie twórczości Karola Kurpińskiego. Organizuje Ogólnopolski Konkurs Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego - Akademicki Konkurs Klarnetowy, Konkurs Polonezów, Konkurs Pieśni i Arii. Co roku w rocznicę śmierci odbywają się koncerty ku czci kompozytora. Towarzystwo sprawuje opiekę nad istniejącą przy Gminnym Ośrodku Kultury Izbą Pamięci Karola Kurpińskiego. Towarzystwo Muzyczne współorganizuje liczne imprezy artystyczne dla mieszkańców gminy, powiatu leszczyńskiego i członków gminnych zespołów śpiewaczych, na które zaprasza muzyków z kraju i zagranicy. Wyróżnienie odebrał prezes Stanisław Waligóra, wójt Gminy Włoszakowice.

Rada Powiatu Leszczyńskiego na sesji podjęła sześć uchwał. Najważniejsza z nich to nowy statut powiatu, który wejdzie w życie w nowej kadencji samorządu. Ponadto radni podjęli uchwałę w sprawie pozbawienia dotychczasowej kategorii drogi powiatowej nr 4804P (ul. Poniatowskiego) oraz drogi powiatowej nr 4805P (ul. Kościuszki) w Rydzynie. Zgodnie z ustaleniami z władzami Rydzyny, po wykonanej już przebudowie obie ulice mają od 2019 r. przejść w zarząd gminy. Radni m.in. udzielili także pomocy finansowej gminie Włoszakowice (na zakup namiotu ratowniczego dla OSP Włoszakowice) i znowelizowali tegoroczny budżet.

{gallery}2018/artykuly/Rada_powiatu_Wloszakowice_Zasluzony_2018,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}