Oddano do użytku kolejny odcinek drogi ekspresowej S5 w powiecie leszczyńskim. Kierowcy mogą korzystać z 9,5-km odcinka od węzła Kaczkowa do węzła Leszno Południe oraz drogę łączącą S5 z węzłem Dąbcze na drodze krajowej nr 5.

To drugi, po otwartym kilka lat temu odcinku S5 z Wrocławia do Kaczkowa, fragment drogi ekspresowej w powiecie leszczyńskim. Zgodnie z podpisaną umową ze spółką Budimex inwestycja kosztowała ok. 233 mln zł. Zakres prac obejmował budowę 9,5-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S5 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu), węzła drogowego Leszno Południe oraz ośmiu obiektów inżynierskich; jednego mostu w ciągu drogi ekspresowej, czterech wiaduktów drogowych, jednego górnego przejścia dla zwierząt. Oprócz budowy S5 kontrakt przewidywał budowę łącznika od węzła Leszno Południe do węzła Dąbcze. Droga ta połączyła nową drogę ekspresową z obecną krajową „piątką” w rejonie zjazdu w kierunku Dąbcza. Powstały dwa wiadukty w ciągu tego łącznika, w tym jeden nad linią kolejową Poznań – Wrocław.

W uroczystym otwarciu uczestniczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, parlamentarzyści, przedstawiciele firm i instytucji zaangażowanych w inwestycję a także przedstawiciele władz samorządowych, w tym starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak. Powiat ma swój udział finansowy w budowie łącznika między S5 a krajową „piątką”, gdyż w 2016 r. radni zrzekli się ponad 600 tys. zł odszkodowania za nieruchomości przejęte przez Skarb Państwa pod tę inwestycję.

Za kilka tygodni ma być gotowy odcinek Radomicko – Leszno Południe. Wykonawca inwestycji spółka Mota-Engil odda drogę ekspresową o długości ponad 19 km oraz dwa węzły drogowe w ciągu S5: Święciechowa oraz Leszno Zachód.

Fot. leszno24.pl

{gallery}2018/artykuly/S5_wezel_poludnie,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}