Chór Novum z Rydzyny zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Silesia Cantat w Głogowie. Był to pierwszy występ konkursowy powstałego w ub.r. chóru działającego przy Rydzyńskim Ośrodku Kultury.

W Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Silesia Cantat w Głogowie chór Novum rywalizował m.in. z chórami uniwersyteckimi o wieloletnim doświadczeniu. Zdobył najwięcej punktów spośród wszystkich kategorii tym samym zdobywając Grand Prix całego konkursu. Otrzymał także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu inspirowanego folklorem polskim.

Chór Novum powstał rok temu przy Rydzyńskim Ośrodku Kultury z inicjatywy entuzjastów śpiewu. Dyrygentem chóru jest Alina Pietrzak. Chórzyści to ludzie, którzy na co dzień ze śpiewem niewiele mają wspólnego. Chór Novum jak dotąd koncertował tylko w Rydzynie. Zadebiutował w miejscowym kościele koncertem kolęd w styczniu 2018 r. W marcu wykonał kilka utworów pasyjnych podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, a miesiąc później uświetnił swym koncertem Święto Zamku w Rydzynie. Dzień po zdobyciu Grand Prix w Głogowie, wzbogacił kilkoma utworami obchody Dnia Papieskiego w rydzyńskiej parafii.