Kolejny odcinek S5 Poznań – Wrocław w powiecie leszczyńskim został oddany do użytku. Kierowcy mogą korzystać z drogi ekspresowej między węzłami Leszno - Południe i Radomicko.

Po otwarciu w październiku br. 9,5 km odcinka S5 Kaczkowo – Leszno Południe, wraz z łącznikiem do węzła Dąbcze na drodze krajowej nr 5, oddano do użytku kolejny odcinek – od węzła Leszno Południe do węzła Radomicko.

Wykonana przez firmę Mota-Engil Central Europe inwestycja zakładała budowę 19 km dwujezdniowej drogi, dwóch węzłów drogowych „Leszno Zachód” i „Święciechowa”, obiektów inżynierskich (przejść dla zwierząt, wiaduktów, mostów, przepustów), w tym 16 obiektów mostowych i 58 przepustów drogowych. Ponadto wykonano budowę i przebudowę kolidujących urządzeń i sieci istniejącej infrastruktury, a także budowę Miejsc Obsługi Podróżnych: „Wilkowice Zachód" i  „Wilkowice Wschód”. Inwestycja kosztowała 455 mln zł.

W oficjalnym zakończeniu inwestycji uczestniczył wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz, wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg, dyrektor poznańskiego oddziału GDDKiA Marek Napierała oraz przedstawiciele władz samorządów, na terenie których zlokalizowana jest droga ekspresowa – prezydent Leszna Łukasz Borowiak, starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, wójt Lipna Jacek Karmiński oraz wójt Święciechowy Marek Lorych.

Wraz z otwarciem kolejnego odcinka S5 oddany do użytku został łącznik między węzłem Święciechowa, a ul. Wilkowicką w Lesznie, co m.in. ułatwi szybszy dojazd do strefy przemysłowej VASA w Lesznie. Tę inwestycję współfinansowały samorządy, w tym powiat leszczyński.

Fot. J.Witczak, leszno24.pl

{gallery}2018/artykuly/droga_S5_Radomicko_otwarcie_2018,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}