Wraz z oddaniem do użytku 19-km odcinka drogi ekspresowej S5 Leszno Południe – Radomicko przekazana została także do eksploatacji nowa droga powiatowa łącząca węzeł S5 Święciechowa z ul. Wilkowicką w Lesznie. Inwestycję tę współfinansuje powiat leszczyński.

Miasto Leszno oraz partnerzy samorządowi – powiat leszczyński, a także gminy Lipno i Święciechowa - otrzymały ok. 12,2 mln zł dotacji na projekt „Budowa drogi powiatowej łączącej drogę S5 - Węzeł Święciechowa z wiaduktem drogowym w ciągu ulicy Wilkowickiej w Lesznie nad linią kolejową Poznań-Wrocław”. Końcowe prace na wartej ok. 17,5 mln zł inwestycji wykonuje spółka Strabag. Wkład własny projektu finansują cztery samorządy, w tym powiat leszczyński wyda na ten cel 500 tys. zł. Po zakończeniu inwestycji nowa droga – poza granicami Leszna – uzyska status powiatowej i będzie utrzymywana z budżetu powiatu leszczyńskiego.

W ramach projektu powstał łącznik (ze ścieżką rowerową) między ul. Wilkowicką w Lesznie a nowym węzłem Święciechowa na drodze ekspresowej S5. Dodatkowo w ramach przebudowy linii kolejowej Wrocław – Poznań powstanie wiadukt nad torami, co wyeliminuje konieczność długiego oczekiwania kierowców na przejeździe kolejowym w Lesznie – Gronowie.