W Archiwum Państwowym w Lesznie do końca lutego 2019 r. będzie można oglądać wystawę pn. „100 dokumentów na stulecie Niepodległości. Długa droga południowo-zachodniej Wielkopolski do wolności”. W listopadowym otwarciu wystawy uczestniczył m.in. starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

Przygotowana przez Archiwum wystawa pokazuje długą i różnorodną drogę do odzyskania niepodległości, którą przeszli Polacy w południowo-zachodniej Wielkopolsce.

Na 15 planszach przedstawiono różnorodne w formie dokumenty dotyczące zaangażowania Polaków na tym terenie w walkę o niepodległość – m.in.: powstanie wielkopolskie w 1848 r.; działalność polskich organizacji gospodarczych, kulturalnych, sportowych i religijnych; strajki szkolne w obronie nauki religii w języku polskim w latach 1906-1907 oraz powstanie wielkopolskie 1918/1919. Kilka prezentowanych dokumentów dotyczy także powrotu Leszna w granice Polski w styczniu 1920 r.

Fot. Leszno24.pl

{gallery}2018/artykuly/Archiwum_Panstwowe,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}