Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

Przedstawiciele Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rydzynie i Gemeinnuetziger Berufsbildungsverein Guben e.V. z siedzibą w Guben i Cottbus odwiedzili Starostwo Powiatowe w Lesznie, żeby opowiedzieć o wspólnych dotychczasowych działaniach i o planach na kolejny rok.

Współpraca SOSW Rydzyna i GBV Guben/Cottbus (www.gbv-guben.de) trwa nieprzerwanie od 1997 roku. Prawie wszystkie projekty, a realizuje się ich w każdym roku około czterech, były finansowo wspierane przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży (www.pnwm.org). W 2017 roku odbyły się uroczyste jubileuszowe obchody z okazji 20-lecia wspólnych przedsięwzięć. Obie placówki przedstawiły wspólny dorobek najpierw w Rydzynie, podczas uroczystości w Rydzyńskim Ośrodku Kultury, a następnie w czasie wizyty w Ambasadzie RP w Berlinie.

 

Podczas spotkania w Starostwie z udziałem wicestarosty leszczyńskiego Grzegorza Rusieckiego, przedstawiciele obu placówek, zaprezentowali swoje osiągnięcia i efekty współpracy, opowiedzieli o celach swoich działań, które w największym stopniu skupione są na uczniach i poprawie ich sytuacji edukacyjnej i społecznej.

 

Najważniejszym punktem spotkania były plany na rok 2019, które zmieniają nieco dotychczasowy charakter wymian. Wspólnym założeniem obu partnerów, było już od jakiegoś czasu, szukanie nowych sposobów realizacji projektów oraz nowych źródeł ich finansowania. Po nawiązaniu kontaktu z Euroregionem Szprewa- Nysa – Bóbr z siedzibą w Guben i w Gubinie, koordynatorzy wymian SOSW Rydzyna i GBV Guben/Cottbus w sierpniu tego roku opracowali wspólnie projekt, który wpisywał się w wytyczne i założenia związane z działaniem Euroregionu (www.euroregion-snb.de).

 

Wniosek otrzymał akceptację komisji oceniającej i w kolejnym roku współpraca SOSW i GBV polegać będzie na odbywaniu przez uczniów międzynarodowych praktyk zawodowych.

Tytuł projektu brzmi: „Samodzielnie, świadomie, mobilnie – uczniowie rozwijają swoje kompetencje poprzez udział w zagranicznych praktykach zawodowych”, a sfinansowany będzie przez Fundusz Małych Projektów w Euroregionie „Szprewa – Nysa – Bóbr” dla Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014 – 2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

 

Projekt realizowany będzie od stycznia do listopada 2019 roku. Najważniejszym punktem będą dwutygodniowe zawodowe praktyki uczniów w regionalnych firmach w Niemczech i w Polsce, które uczniowie będą mogli odbyć w celu dokształcenia zawodowego w wybranych już zawodach, bądź w ramach doradztwa zawodowego dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej. Wartość realizacji projektu oszacowana została na 13.900,95 EUR, z czego placówki otrzymają 85% dotacji, czyli 11.815,81 EUR.

Cele projektu zawarte są w jego tytule. Najważniejsze jest zatem, i to chcą obie placówki osiągnąć, przygotowanie uczniów do świadomych, a przez to właściwych wyborów edukacyjnych i zawodowych oraz kompetentne zaistnienie na rynku prac.

{gallery}2018/artykuly/SOSW_Guben,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}

Logo strony