Rydzynie została przyznana pamiątkowa tablica „100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości”. Uroczysta gala z udziałem Prezydenta RP Adrzeja Dudy i jego małżonki odbyła się w 10 grudnia w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył podczas uroczystości w Teatrze Narodowym w Warszawie rozporządzenia uznające kolejne obiekty zabytkowe za Pomniki Historii. Założenia rezydencjalno - urbanistyczne w Rydzynie zostały uznane w 2017 r. za Pomnik Historii. Gala „100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości” była okazją do przekazania wszystkim wyróżnionym dotąd miejscom symbolicznych tablic upamiętniających jubileusz odzyskania niepodległosci przez Polskę. W uroczystości w Teatrze Narodowym w Warszawie uczestniczyli m.in. starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna Kornel Malcherek, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich Piotr Janicki oraz dyrektor zamku w Rydzynie Zbigniew Szukalski.

Pomnik Historii to najbardziej prestiżowa forma ochrony zabytków, nadawana od 1994 roku.  Terminem „pomnik historii” określa się zabytek o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz o znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.