W Osiecznej przy wiatrakach odbyła się rekonstrukcja zwycięskiej bitwy jaką stoczyli Powstańcy Wielkopolscy 11 stycznia 1919 r.

Rekonstrukcję potyczki poprzedziło odegranie hymnu Polski oraz złożenie kwiatów pod obeliskiem Powstańców Wielkopolskich. W wydarzeniu uczestniczyli starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak i radny Rady Powiatu Leszczyńskiego Karol Neumann.

Podczas imprezy można było obejrzeć uzbrojenie z okresu I wojny światowej, sprzęt wojskowy, szpital polowy z pełnym wyposażeniem, kuchnię polową, a także zjeść grochówkę wojskową oraz zakupić pocztówki i materiały promocyjne z opisem bitwy w punkcie poczty powstańczej.

Widowisko zakończyło się pokazem fajerwerków. Wydarzenie współfinansował Powiat Leszczyński.

Fot. Piotr Gajek

{gallery}2018/artykuly/Bitwa_pod_wiatrakami_Osieczna,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}