Wraz z nowym rokiem przyszła zima. Od rana w czwartek 3 stycznia br. w powiecie leszczyńskim pada śnieg. Od wczesnych godzin rannych piaskarki Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie dbają o przejezdność dróg.

Powiat leszczyński zarządza blisko 400 km dróg w siedmiu gminach. W związku z opadami śniegu w czwartek 3 stycznia br. od godz. 6.00, tj. od chwili rozpoczęcia opadów śniegu, wyjechały z bazy cztery piaskarki, którymi dysponuje ZDP w Lesznie i posypywały nawierzchnie dróg mieszanką piasku i soli. Jeżeli opady śniegu nie ustaną, piaskarki nie przestaną pracować.

Już w środę 2 stycznia br. wieczorem pojawiło się pierwsze wezwanie z gminy Włoszakowice i ZDP Leszno wysłało piaskarkę na trasę Włoszakowice – Zaborówiec. Rano 3 stycznia br. w pierwszej kolejności przystąpiono do posypania dróg w trzecim standardzie utrzymania, a następnie w czwartym. Trzeci standard utrzymania oznacza, iż jezdnia jest odśnieżania na całej szerokości oraz jest posypywana na: skrzyżowaniach z drogami, skrzyżowaniach z linią kolejową, przystankach autobusowych, odcinkach o pochyleniu większym niż 4%. Może jednak na drogach występować śnieg zajeżdżony, śnieg luźny i zaspy do 6 godzin od ustania opadów. Co oznacza czwarty standard? Jezdnia jest odśnieżana na całej szerokości i posypywana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu, a śnieg może zalegać do 8 godzin od ustania opadów.

Jak informuje Jarosław Dokurno, zastępca kierownika ZDP w Lesznie, jeśli w najbliższych godzinach wystąpią opady śniegu piaskarki bedą pracować bez przerwy.