Gmina Osieczna będzie liderem i realizatorem projektu „Budowa na terenie Gminy Osieczna dróg dla rowerów w ramach zadania Ograniczenie niskiej emisji na terenie Aglomeracji Leszczyńskiej”. Na budowę 11 km ścieżek z budżetu Unii Europejskiej samorząd może otrzymać ok. 6,3 mln zł.

W związku z ogłoszonym naborem wniosków w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 Gmina Osieczna zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie budowy dróg dla rowerów. Projekt zakłada budowę łącznie 11 km ścieżek wzdłuż dróg powiatowych w dwóch ciągach: pierwszy od skrzyżowania z drogą Łoniewo - Kąkolewo do Grodziska, a potem z Grodziska przez Świerczynę do Ziemnic, drugi - ze Świerczyny przez Berdychowo do Osiecznej.

Urząd Marszałkowski w Poznaniu w ramach mandatu dla Leszczyńskiego Obszaru Strategicznej Interwencji (miasto Leszno, powiat leszczyński oraz Gminy Lipno, Osieczna, Rydzyna i Święciechowa) w budżecie Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 zagwarantował ok. 6,3 mln zł dofinansowania na budowę dróg dla rowerów w gminie Osieczna. Dotacja ma stanowić 85 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, resztę – po ok. 560 tys. zł – wyłożą gmina Osieczna i powiat leszczyński. Szacowana wartość całej inwestycji to ok. 7,5 mln zł.

Rada Powiatu Leszczyńskiego na V sesji jednomyślnie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do realizacji projektu partnerskiego pn.: „Budowa na terenie Gminy Osieczna dróg dla rowerów w ramach zadania ograniczenie niskiej emisji na terenie Aglomeracji Leszczyńskiej”. Projekt będzie realizowany przez powiat i Gminę Osieczna, która będzie jego liderem i realizatorem.