17 stycznia 1920 r. Leszno odzyskało niepodległość po okresie zaborów. Tegoroczne obchody 99. rocznicy tych wydarzeń ograniczone zostały tylko do złożenia wiązanek kwiatów.

Dzisiejsza uroczystość – z powodu żałoby po zamordowanym prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu - ograniczona została tylko do złożenia kwiatów w miejscach związanych z powrotem Leszna do macierzy.

Przedstawiciele władz miasta Leszna i powiatu leszczyńskiego oraz delegacje instytucji, organizacji społecznych i młodzież złożyli kwiaty przed Pomnikiem Żołnierzy Garnizonu Leszczyńskiego, w Kwaterze Powstańców Wielkopolskich i przy grobie dr. Bronisława Świderskiego na cmentarzu parafialnym w Lesznie oraz przed Pomnikiem Wdzięczności na pl. Kościuszki. Powiat leszczyński reprezentowali starosta Jarosław Wawrzyniak i wicestarosta Grzegorz Rusiecki.

Z powodu żałoby imprezy towarzyszące zostały odwołane.