W Publicznej Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pawłowicach obchodzono Święto Patrona Szkoły. W tym roku myślą przewodnią obchodów była 100. rocznica zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Starosta Leszczyński Jarosław Wawrzyniak, Przewodniczący Rady Powiatu Leszczyńskiego Jan Szkudlarczyk, Wójt Gminy Krzemieniewo Radosław Sobecki, radni Rady Powiatu Leszczyńskiego i Gminy Krzemieniewo.

Uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali program artystyczny przedstawiający drogę Wielkopolski do odzyskania wolności. Wykonane przez uczniów utwory poetyckie oraz pieśni patriotyczne miały przybliżyć zebranym polskie tradycje i pogłębiać tożsamość narodową.

Apel zakończył się wręczeniem nagród zwycięzcom gminnego konkursu „Kartka z albumu o Powstańcu Wielkopolskim”. Dyrektor szkoły Mirosława Graf podziękowała uczniom, nauczycielom za przygotowanie uroczystości oraz gościom za uczestnictwo w  ważnym wydarzeniu życia szkoły.

Powstanie Wielkopolskie było bardzo ważnym punktem na drodze rodzącej się II Rzeczpospolitej. Przyczyniło się w znacznej mierze do upowszechnienia w Europie poglądu o polskości Wielkopolski. Jednak nie bez znaczenia pozostawał fakt, że ponad 123 lata Wielkopolska była pod zaborem pruskim. Dlatego też treść uroczystego apelu była przekrojem przez historię Wielkopolski w XIX wieku i próbą wskazania na siłę tożsamości narodowej Wielkopolan.

Fot. zspawlowice.aplus.pl

{gallery}1.2019/Patron_Pawlowice,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}