Podpisano umowę na projekt, w ramach którego w powiecie leszczyńskim powstanie infrastruktura pieszo-rowerowa wzdłuż drogi powiatowej z Gołanic przez Jezierzyce Kościelne do ronda we Włoszakowicach oraz kilku miejsc przesiadkowych wraz z parkingami dla pozostawionych na nich aut. Dzięki temu powiat zyska ponad 10 km ścieżek pieszo-rowerowych.

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Lesznie umowę podpisał kierownik Zarządu Dróg Powiatowych Marian Kaczmarek a firmę STRABAG Sp. z o.o. zwycięzcę przetargu reprezentował pełnomocnik firmy Karol Gawroński.

Powiat wybuduje około 11 kilometrów ścieżek wraz z miejscami postojowymi za 9.389.961 zł. Na tę inwestycję Urząd Marszałkowski w Poznaniu przyznał powiatowi leszczyńskiemu 6.727.394,78 zł dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na projekt „Budowa ciągu pieszo – rowerowego Gołanice, Jezierzyce Kościelne, Włoszakowice wraz z organizacją miejsc przesiadkowych na terenie Powiatu Leszczyńskiego w ramach zadania Ograniczenie emisji na terenie Aglomeracji Leszczyńskiej ścieżki Gołanice-Włoszakowice”.

Ścieżki będą miały nawierzchnię z masy bitumicznej i kostki betonowej oraz w całości będą zlokalizowane po jednej stronie drogi. Inwestycja pomyślana jest jako poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów poprzez budowę oddzielnego ciągu poza jezdnią. Głównym celem inwestycji jest ograniczenie emisji spalin do atmosfery poprzez propagowanie jazdy rowerami. W tym celu zaplanowano budowę ośmiu punktów przesiadkowych w powiecie leszczyńskim i dziewiątego na dworcu kolejowym w Lesznie, w których można będzie zostawić auto i przesiąść się na rower. Będą tam m.in. utwardzone miejsca postojowe i wiaty dla rowerów. W każdym z punktów będą też tablice informacyjne i mapa sieci ścieżek rowerowych w Lesznie i powiecie. Prace drogowe potrwają do końca września br.