Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 15 lutego 2019 r. zostanie uruchomiona nowa usługa e-PIT, dzięki której deklaracje PIT-37 lub PIT-38 zostaną przygotowane przez urząd w ww. aplikacji.

Niewątpliwie ułatwi to podatnikom roczne rozliczenie podatku, zapewni oszczędność czasu oraz szybszy zwrot nadpłaty podatku, a także zapobiegnie pomyłkom.

Usługa Twój e-PIT w 2019 r. będzie dostępna dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Od przyszłego roku usługa obejmie też PIT-36, PIT-36L i PIT-28,

Rozliczenia roczne za 2018 r. w usłudze Twój e-PIT zostaną automatycznie i bezpłatnie przygotowane przez system na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową,

Będzie je można sprawdzić już od 15 lutego 2019 r. wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl

Zeznanie podatkowe za 2018 r., przygotowane w ramach usługi Twój e-PIT będzie wystawione automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Sprawdzić je będzie można od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów  podatki.gov.pl

Co będzie zawierać Twój e-PIT

W usłudze Twój e-PIT system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Usługa wykorzysta wyłącznie te dane, które będą w posiadaniu administracji skarbowej, tj. informacje od pracodawców, dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci czy informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.

Jeżeli podatnik będzie chciał skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE, to będzie musiał uzupełnić swoje zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu się do usługi. W przypadku pytań dotyczących rozliczenia resort finansów będzie oferować pomoc (telefonicznie, e-mailowo czy podczas czatu z konsultantem).

Zeznanie w usłudze Twój e-PIT będzie wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko/dzieci. W tym przypadku również wystarczy zalogować się do usługi i wybrać odpowiednią opcję.