Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

W Powiecie Leszczyńskim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Powiatowa Komisja Lekarska nr 2 w Lesznie przeprowadza kwalifikację w siedzibie Leszczyńskiego Centrum Logistycznego Grześkowiak Sp. z o.o. przy ul. Dekana 3B

Kwalifikacja trwa od 11 lutego do 27 lutego 2019 roku. W tym czasie zgodnie z harmonogramem do kwalifikacji powinno przystąpić 366 osób.

W tym roku kwalifikacji podlegają mężczyźni z rocznika 2000. Dodatkowo kwalifikacją objęte są osoby z roczników 1995-1999, które z przyczyn losowych nie stawiły się na kwalifikację i nie mają określonej kategorii zdrowia. Przed komisję lekarską wzywane są osoby z roczników 1998-1999, które rok lub dwa lata temu otrzymały kategorie B, a więc czasowo niezdolny do służby wojskowej ze względów zdrowotnych. To osoby, którym minął okres, na jaki orzeczono im niezdolność do służby (na rok lub 2 lata). Przed komisję są też wzywane kobiety urodzone w latach 1995-2000 - posiadające kwalifikację przydatną do czynnej służby wojskowej oraz takie, które ukończyły lub kończą naukę w celu uzyskania tej kwalifikacji. To kobiety, które jeszcze uczą się lub skończyły się już uczyć w zawodach medycznych, weterynaryjnych i na kierunkach psychologicznych.

Ochotniczo na kwalifikację mogą zgłosić się osoby pełnoletnie i nie mające jeszcze ukończonych 24 lat, nie posiadające określonej przez komisję lekarską  kategorii zdrowia. Chodzi np. o osoby w wieku 18 lat, czy studentów, którzy nie byli jeszcze wzywani na kwalifikację.

Głównym celem kwalifikacji wojskowej jest zebranie informacji o stanie zdrowia młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku, określenie przeznaczenia wojskowego, założenie ewidencji wojskowej osobom podlegających temu obowiązkowi oraz ochotnikom i wydanie książeczki wojskowej. Kwalifikacja kończy się orzeczeniem o kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kategoria A oznacza, że młody człowiek jest zdolny do takiej służby w czasie pokoju i wojny, B - że jest czasowo niezdolny z powodu stanu zdrowia i musi przystąpić ponownie do kwalifikacji. Kategorię D wydaje się przy niezdolności do czynnej służby w czasie pokoju, a E oznacza trwałą i całkowitą niezdolność do służby, zarówno w czasie pokoju, jak i wojny.

Przy okazji trwającej kwalifikacji przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień z Leszna informują młodych ludzi o możliwości wstąpienia w szeregi armii zawodowej.

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 października 2018 roku

w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2019 r., do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się mężczyzn urodzonych w roku 2000 i urodzonych w latach 1995-1999, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz osoby urodzone w latach 1998 i 1999, które:  

zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,    zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej. 

Ponadto będą wzywane kobiety urodzone w latach 1995-2000, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej.   

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się również osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.Podstawę wezwania do kwalifikacji wojskowej stanowi Obwieszczenie Wojewody Wielkopolskiego o przeprowadzeniu kwalifikacji wojskowej w 2019 r. na terenie województwa wielkopolskiego.

Przypominamy, że osoby stawiające się po raz pierwszy do kwalifikacji wojskowej winne są przedstawić następujące dokumenty:  

- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,   

- aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy,   

- dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe,  

- posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej,

- dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe,

- potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku.    

{gallery}1.2019/Kwalifikacja_wojskowa,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}

Logo strony