Przy okazji obchodzonych dziś Walentynek warto pamiętać o swoim zdrowiu! Akcja Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lesznie pod hasłem „Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test” zachęca do przeprowadzania badań na obecność wirusa HIV.

14 lutego – Walentynki - to dzień stanowiący okazję do promowania wiedzy w zakresie problematyki zakażeń HIV/AIDS wśród ogółu społeczeństwa, a szczególnie młodzieży. To być może okres sprzyjający zawieraniu nowych, nie zawsze przemyślanych znajomości i podejmowaniu ryzykownych zachowań. Jest prawdopodobne, że wśród spotykanych ludzi będą osoby żyjące z HIV. Często tego nieświadome.

Pomimo rozwoju medycyny i technologii nadal najważniejszym narzędziem w walce z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem HIV jest szeroko rozumiana profilaktyka i edukacja ogółu społeczeństwa. Podstawą profilaktyki jest wiedza o sytuacjach ryzykownych, podczas których może dojść do zakażenia wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Na co dzień troszczymy się o zdrowie – zarówno swoje własne jak i swojego Walentego lub naszej Walentynki. Dlaczego więc nie wykonać testu w kierunku HIV? Nie powinien być to test wierności partnera czy partnerki, ale standardowy element budowania poczucia bezpieczeństwa w związku.

Lista wszystkich punktów konsultacyjno – diagnostycznych (PKD), w których można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania zrobić test w kierunku HIV, znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl Bezpłatne, anonimowe badanie, poparte poradnictwem okołotestowym można wykonać w Punkcie Konsultacyjno – Diagnostycznym w Poznaniu, ul. Mickiewicza 4/5, tel. 730 11 08 30. W Lesznie ww. badanie bez profesjonalnego poradnictwa wykonują laboratoria analityczne z skierowaniem od lekarza lub odpłatnie bez skierowania.

Wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z Telefonu Zaufania AIDS 801 888 448 i 22 692 82 26 oraz poradni internetowej www.aids.gov.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.