Podczas VII sesji Rady Powiatu Leszczyńskiego radni podjęli 11 uchwał i zapoznali się z kilkoma informacjami.

Radni znowelizowali tegoroczny budżet powiatu leszczyńskiego zwiększając dochody i wydatki o 595.435 zł. Do budżetu wprowadzono dwie nowe inwestycje – prace projektowe związane z przebudową drogi powiatowej w Kłodzie w gminie Rydzyna (50 tys. zł) i przebudowę drogi powiatowej z Dąbcza do końca Nowej Wsi (540 tys. zł). Po nowelizacji dochody powiatu wynoszą 53.858.744 zł, wydatki są o 414.841 zł wyższe. Na inwestycje samorząd zaplanował 17.326.959 zł, tj. 32 proc. budżetu.

Rada powiatu przyjęła informacje o stanie bezpieczeństwa powiatu w zakresie ochrony przeciwpożarowej w 2018 r., roczne sprawozdanie z działalności Komendanta Miejskiego Policji w Lesznie wraz z informacją o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu leszczyńskiego, informację Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lesznie o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu leszczyńskiego, informację o stanie zdrowotności zwierząt na terenie powiatu leszczyńskiego, informację o działalności Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Miasta Leszna i Powiatu Leszczyńskiego.

Radni ustalili maksymalne kwoty dofinansowania opłat za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe oraz inne podmioty i ustalenie specjalności i form kształcenia, na które dofinansowanie ma być przyznane w 2019 r., wybrali starostę Jarosława Wawrzyniaka jako przedstawiciela Powiatu Leszczyńskiego do Stowarzyszenia Samorządów Południowo-Zachodniej Wielkopolski „Samorząd dla Zrównoważonego Rozwoju” oraz określiła zadania, na które przeznaczone będzie 1.006.672 zł środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2019 r.

Starosta Jarosław Wawrzyniak wręczył doktorowi Jackowi Gmerkowi list gratulacyjny z okazji objęcia funkcji powiatowego lekarza weterynarii w Lesznie.