Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

Wydawane w Starostwie Powiatowym orzeczenia o niepełnosprawności są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania bardzo wielu rodzin w powiecie leszczyńskim.

Orzeczenia o niepełnosprawności są powiązane przede wszystkim z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, pobieraniem zasiłków pielęgnacyjnych i świadczeń z nimi związanych oraz z korzystaniem z systemu pomocy społecznej przez mieszkańców powiatu. Radni powiatu leszczyńskiego zapoznali się ze sprawozdaniem z działalności Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Lesznie w 2018 r. Realizuje on zadania z zakresu administracji rządowej i jest dla mieszkańców powiatu leszczyńskiego jednostką o uprawnieniach organu orzekającego o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności jako instytucja I stopnia, od orzeczeń której odwołania wnosi się do Wojewódzkiego Zespołu jako II instancji.

Zespół rozpatruje wnioski o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności wydając odpowiednio orzeczenia:

1) o niepełnosprawności - osobie, która nie ukończyła 16 roku życia, na wniosek wniesiony przez przedstawiciela ustawowego dziecka,

2) o stopniu niepełnosprawności - osobie, która ukończyła 16 rok życia na wniosek wniesiony przez osobę zainteresowaną lub jej przedstawiciela ustawowego.

Do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Lesznie w 2018 r. złożono ogółem 1558 wniosków, z czego 1388 od osób powyżej 16 roku życia o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

W 2018 r. Powiatowy Zespół wydał osobom powyżej 16 roku życia 1282 orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, z tego 77 to decyzje negatywne (w tym 48 orzeczeń o nie zaliczeniu do osób niepełnosprawnych i 29 orzeczeń o odmowie ustalenia stopnia niepełnosprawności) oraz 1205 decyzji pozytywnych, w tym 340 orzeczeń o znacznym stopniu niepełnosprawności, 620 orzeczeń - o umiarkowanym i 245 orzeczeń - o lekkim. U osób do 16 roku życia Powiatowy Zespół wydał ogółem 169 orzeczeń dotyczących osób w tym wieku, z tego 122 to decyzje pozytywne, a 47 to negatywne. Od 88 decyzji złożono odwołania, 56 z nich utrzymano w mocy, 19 zmieniono w całości lub w części, 4 zmieniono w ramach samokontroli, 8 nie rozpatrzono z powodu niestawiennictwa osób zainteresowanych, a 1 oczekuje na rozpatrzenie w sądzie.

Ponadto w 2018 r. Powiatowy Zespół wydał osobom niepełnosprawnym 582 legitymacje uprawniające do ulg i przywilejów (przede wszystkim ulgowych przejazdów autobusami i pociągami). Wydrukowano też karty parkingowe 431 osobom, u których schorzenia powodują znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, a które mogą korzystać z bezpłatnych miejsc parkingowych.

Do Powiatowego Zespołu starosta leszczyński powołał 16 osób, z czego cztery w ramach umowy o pracę oraz 12 specjalistów w ramach umowy – zlecenia (6 lekarzy, 2 doradców zawodowych, 2 pracowników socjalnych, psycholog i pedagog).

Logo strony