Powiat leszczyński złożył dwa wnioski o dofinansowanie inwestycji z nowego Funduszu Dróg Samorządowych. Samorząd zamierza przebudować drogę Dąbcze – Nowa Wieś – Kąkolewo oraz drogę przez Lipno i dalej w kierunku Smyczyny.

Samorządy gminne i powiatowe mogą ubiegać się o dotacje z nowego, powołanego w 2019 r. Funduszu Dróg Samorządowych. Powiat leszczyński złożył w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu dwa wnioski o dofinansowanie.

Wniosek o dofinansowanie przebudowy drogi powiatowej nr 4800P na odcinku Dąbcze - Nowa Wieś – Kąkolewo samorząd powiatowy złożył już w ub.r. w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Projekt uzyskał pozytywną ocenę, ale znalazł się na takim miejscu listy rankingowej, które nie gwarantowało już dofinansowania. Nowy wniosek przewiduje przebudowę 3,8 km drogi oraz 425 mb chodnika w miejscowościach Dąbcze (od kościoła) i Nowa Wieś (do granicy z Kąkolewem). Wartość projektu to 5.524.779 zł, powiat zabiega o dofinansowanie 60 proc. kosztów kwalifikowanych, tj. 3.314.867 zł.

Drugi wniosek powiatu leszczyńskiego zakłada przebudowę drogi powiatowej nr 4769P na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 309 w Lipnie (ul. Powstańców Wielkopolskich) do wiaduktu nad drogą ekspresową S5 w miejscowości Smyczyna. Projekt przewiduje przebudowę ok. 2,6 km drogi oraz budowę ok. 650 mb ciągu pieszo-rowerowego. Wartość zadania to 5.507.866 zł, powiat zabiega o dofinansowanie 60 proc. kosztów kwalifikowanych, tj. 3.304.719 zł.

Wzdłuż obu przewidzianych do przebudowy dróg w 2018 r. oddano do użytku ciągi pieszo – rowerowe, dodatkowy odcinek trasy ma powstać na odcinku Lipno – wiadukt w Smyczynie.