W piątek 26 kwietnia br. o godz. 16:00 na budynku nastawni kolejowej w Kąkolewie odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona 100-leciu przejazdu przez Kąkolewo Armii Polskiej gen. Józefa Hallera.

Z inicjatywy starosty leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka upamiętnione zostanie ważne dla mieszkańców powiatu leszczyńskiego wydarzenie z 1919 r. Na budynku nastawni kolejowej w Kąkolewie odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica o następującej treści:

W NOCY Z 17 NA 18 KWIETNIA 1919 ROKU PRZEZ KĄKOLEWO

PRZEJECHAŁ PIERWSZY TRANSPORT ARMII POLSKIEJ Z FRANCJI.

NAD RANEM 20 KWIETNIA ZATRZYMAŁ SIĘ TU JEJ DOWÓDCA

GENERAŁ JÓZEF HALLER ZE SWOIM SZTABEM.

KĄKOLEWO BYŁO PIERWSZĄ STACJĄ PO STRONIE POLSKIEJ

ZAJĘTĄ PRZEZ ODDZIAŁY WOJSK WIELKOPOLSKICH.

OD KWIETNIA DO CZERWCA 1919 R. PRZEZ STACJĘ

KOLEJOWĄ W KĄKOLEWIE PRZEJECHAŁY 383 POCIĄGI

Z OKOŁO 70 TYSIĄCAMI ŻOŁNIERZY I SPRZĘTEM WOJSKOWYM.

W JEDNYM Z TRANSPORTÓW Z FRANCUSKĄ MISJĄ WOJSKOWĄ

PRZYBYŁ DO POLSKI KAPITAN CHARLES DE GUELLE,

PÓŹNIEJSZY GENERAŁ I PREZYDENT FRANCJI.

Starosta Leszczyński Jarosław Wawrzyniak zaprasza mieszkańców powiatu leszczyńskiego, w tym mieszkańców Kąkolewa, na uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku nastawni kolejowej w piątek 26 kwietnia br. o godz. 16:00.