W Kąkolewie w powiecie leszczyńskim upamiętniono 100-lecie przejazdu przez tę miejscowość Armii Polskiej gen. Józefa Hallera. Na budynku nastawni kolejowej odsłonięto pamiątkową tablicę, a w miejscowym Zespole Szkół odbyło się spotkanie historyczno – edukacyjne.

Uczczenie 100-lecia przejazdu przez Kąkolewo w 1919 r. jadącej z Francji do niepodległej Polski błękitnej armii gen. Józefa Hallera to inicjatywa starosty leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka. Przez stację Kąkolewo, pierwszą po polskiej stronie granicy z Niemcami, przejechały łącznie 383 pociągi z 70 tys. żołnierzy oraz sprzętem wojskowym. 20 kwietnia 1919 r. na tej stacji gen. Hallera powitała polska ludność, w dużej części mieszkańcy Kąkolewa.

Z okazji stulecia tamtych wydarzeń na odmalowanym na tę okazję przez spółkę PKP PLK budynku nastawni w Kąkolewie odsłonięto pamiątkową tablicę. W uroczystości uczestniczył m.in. gen. broni Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, pochodzący z Kąkolewa i tam uczęszczający do szkoły podstawowej. Licznie reprezentowane Wojsko Polskie wystawiło posterunek honorowy, a z 12 Brygady Zmechanizowanej im. gen. Józefa Hallera ze Szczecina przyjechał historyczny poczet sztandarowy z żołnierzami w błękitnych mundurach. Tablicę odsłonili gen. Mika, starosta Jarosław Wawrzyniak, burmistrz Miasta i Gminy Osieczna Stanisław Glapiak oraz uczeń Zespołu Szkół w Kąkolewie w mundurze powstańca wielkopolskiego.

Podczas spotkania edukacyjno – historycznego w Zespole Szkół w Kąkolewie o armii gen. Hallera i okolicznościach jej przejazdu przez Kąkolewo mówił starosta Jarosław Wawrzyniak. Gen. Jarosława Mika zachęcał licznie przybyłych uczniów do aktywnego zgłębiania historii lokalnej i powszechnej, poprzez m.in. poznawanie losów swych przodków. Kilkoro uczniów ZS w Kąkolewie przygotowało prace poświęcone członkom swoich rodzin. Dyrektor Alina Żalik i wicedyrektor Cecylia Glapiak wraz nauczycielami i uczniami przygotowali interesujący patriotyczny program artystyczny.

{gallery}Kakolewo_tablica_Haller_2019,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}