Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie obchodzili Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W tym roku uroczystość połączono z jubileuszem 70-lecia działania placówki o zasięgu miejskim i powiatowym.

Bibliotekarze i zaproszeni goście, m.in. przewodniczący Rady Powiatu Leszczyńskiego Jan Szkudlarczyk spotkali się w ratuszu w Lesznie na Święcie Bibliotekarza i Bibliotek. W tym roku jego obchody połączone były z 70-leciem działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie. Jubileusz zbiegł się z decyzją samorządu Wielkopolski o przyznaniu dofinansowania na budowę nowej siedziby placówki w Lesznie na pl. Metziga.

Tradycyjnie podczas spotkania z okazji Dnia Bibliotekarza wręczono nagrody „Liścia miłorzębu” za najlepsze publikacje regionalne, przyznawane wspólnie przez MBP, tygodnik Panorama Leszczyńska oraz leszczyński oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Nagrodę główną przyznano samej Miejskiej Bibliotece Publicznej za książkę Janiny Małgorzaty Halec „Pulsująca obecność. Biblioteki publiczne w dziejach Leszna 1920-2014”. Nagrodę specjalną otrzymało Muzeum Okręgowe w Lesznie za książkę „Stolice wielkopolskiego protestantyzmu. Leszno o Śmigiel - współistnienie wyznań: dziedzictwo”. Natomiast nagrodę dyrektora MBP otrzymał Krzysztof Kaźmierczak, autor książki „Rozstrzelani za uratowanie kobiety. Wojsko Polskie kontra Armia Sowiecka”.

Leszczyńskie środowisko bibliotekarzy przyznało tradycyjnie nagrodę im Heleny Śmigielskiej za szczególne zaangażowanie w pracę bibliotekarską - tym roku otrzymała ją Ewa Bartkowiak - Nabzdyjak z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie.

fot. J.Rutecka-Siadek leszno24.pl