Wiesława Walkowiak z Włoszakowic otrzymała statuetkę Hetmana dla Nauczyciela Roku. Nagrodę wręczono podczas mistrzostw Polski w szachach w Warszawie.

Statuetka Hetmana wręczana jest od sześciu lat za działalność na arenie szachowej. Jest to najwyższe szachowe wyróżnienie dla osób związanych z szachami, porównywane często z Oscarem w branży filmowej. W tym roku kapituła przyznała statuetkę Hetmana w kategorii Nauczyciel Wiesławie Walkowskiej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach. Od kliku lat prowadzi zajęcia szachowe w szkole podstawowej. Dzięki jej działaniom szkoła uczestniczy w projekcie Edukacja przez Szachy w Szkole. Na szkolnych zajęciach szachowych wyszkoliła wielu szachistów. Jest również założycielką i prezesem Uczniowskiego Klubu Szachowego, który startuje w drużynowych rozgrywkach Wielkopolski seniorów i juniorów.

Kapituła Hetmana dostrzegła sukcesy wychowanków Wiesławy Walkowskiej, a w szczególności medalowe miejsca drużynowo i indywidualnie na Ogólnopolskim Turnieju Finałowym w Warszawie zdobyte w ostatnich trzech latach, a także organizację imprez szachowych na terenie gminy Włoszakowice, powiatu leszczyńskiego i województwa wielkopolskiego.

W ramach projektu Edukacja przez Szachy w Szkole dzieci z Włoszakowic realizują wpisane do planu lekcji godziny zajęć szachowych, na których poznają tajniki królewskiej gry, uczą się logicznego myślenia, koncentracji uwagi, rozwijają pamięć, odpowiedzialność za swoje decyzje, a także jakże trudnej dla dzieci, sztuki przegrywania i wygrywania, reakcji w sytuacji stresowej.