W sobotę 25 maja br. - już po raz 11 – odbędzie się akcja „Czyścimy Jezioro Dominickie”. Dotąd zebrano już ponad 22 tony śmieci. Baza akcji to ośrodek Sadyba I przy ul. Starkowskiej 26.

Społeczna akcja co roku skupia ponad 500 osób, które poświęcają swój wolny czas by chronić środowisko naturalne regionu leszczyńskiego. Oprócz lokalnych mieszkańców przyjeżdżają uczestnicy z różnych rejonów kraju, m.in. strażacy, archeolodzy podwodni, członkowie klubów nurkowych i prywatne osoby. Początkowo teren akcji obejmował tylko największe jezioro Pojezierza Leszczyńskiego – Jezioro Dominickie, ale z czasem akcja wyszła daleko poza teren tego jeziora – wolontariusze sprzątają także inne pobliskie jeziora, kanały, łąki, bagniska i obszary leśne.

Każdy uczestnik akcji zanim ruszy w teren ze swoim przewodnikiem w wyznaczone sektory, otrzymuje okolicznościową koszulkę oraz wszystkie wymagane do pracy akcesoria. Kilkugodzinne sprzątanie wspólna biesiada, koncerty i zabawy dla dzieci.

Program akcji Czyścimy Jezioro Dominickie 2019:

10:00 - rejestracja uczestników, wyznaczenie zadań i przydział przewodników – Ośrodek Sadyba I

10:30 - 11:00 – początek akcji w wyznaczonych sektorach

14:00 - 14:30 - grupy terenowe wracają do bazy akcji

15:00 – finał akcji: pamiątkowe zdjęcie grupowe, losowanie nagród, animacje dla dzieci (malowanie twarzy, zabawy, dmuchane zamki, nagrody dla dzieci), pokaz ratownictwa przedmedycznego, pokazy kuglarstwa, kąpiel leszczyńskiej grupy morsów YETI oraz klubów zaprzyjaźnionych

15:30 - startuje strefa gastronomiczna (ognisko/grill, garkuchnia, degustacje)

16:00  - występy muzyczne i biesiada przy ognisku, zabawa taneczna, losowanie nagród w przerwach koncertów)

Zabawę taneczną zorganizuje i poprowadzi boszkowski Klub na Fali.

Jednym ze sponsorów Akcji Czyścimy Jezioro Dominickie jest Starostwo Powiatowe w Lesznie.

Boszkowo Czyscimy Jezioro 2019 2 1