Radni powiatu leszczyńskiego dyskutowali na temat sytuacji finansowej samorządowej oświaty. W 2019 r. koszty jej funkcjonowania będą o ponad 2,2 mln zł wyższe, niż rządowa subwencja.

Powiat leszczyński prowadzi trzy placówki oświatowe: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Rydzynie, Zespół Szkół Specjalnych w Górznie (uczęszcza do nich łącznie blisko 200 uczniów) oraz Powiatową Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Rydzynie. Plan wydatków oświatowych w 2019 r. to 13,2 mln zł. Z własnego budżetu samorząd musi dołożyć ponad 2,2 mln zł w stosunku do otrzymanej z budżetu państwa subwencji. W części kwota ta jest wynikiem podwyżek wynagrodzeń nauczycieli w tym roku.

Radni powiatu leszczyńskiego na wspólnym posiedzeniu wszystkich komisji zapoznali się z opracowaniem na temat kosztów ponoszonych przez powiat przygotowanym przez pracowników Wydziału Organizacyjnego, Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lesznie. Niestety, od wielu lat subwencja z budżetu państwo nie pokrywa wszystkich kosztów ponoszonych na oświatę przez samorząd.