W Krzemieniewie odsłonięto obelisk poświęcony Władysławowi Lesterowi, pierwszemu wójtowi gminy Krzemieniewo, powstańcowi wielkopolskiemu, uczestnikowi wojny polsko – bolszewickiej.

W Dniu Samorządowca w Krzemieniewie upamiętniono Władysława Lestera, wójta gminy Krzemieniewo. Urodził się w 1896 r. w Łoniewie. W czasie I wojny światowej walczył w szeregach armii niemieckiej, potem był powstańcem wielkopolskim, a jeszcze później służył w 6 Pułku Strzelców Wielkopolskich, uczestnicząc w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1923 r. osiadł w Krzemieniewie, w 1928 r. został wójtem i urząd sprawował do II wojny światowej. Aresztowany przez Niemców trafił do obozów koncentracyjnych w Buchenwaldzie i Mauthausen-Gusen, w tym drugim zmarł w 1941 r.

Obok Urzędu Gminy w Krzemieniewie odsłonięto obelisk, a na nim tablicę poświęconą Władysławowi Lesterowi. W uroczystości uczestniczyła córka wójta Teresa Florczak. Powiat leszczyński podczas uroczystości reprezentował starosta Jarosław Wawrzyniak.

Foto. J.Adamek elka.pl