W zabytkowych murach Centrum Rehabilitacji w Osiecznej odbyła się X sesja Rady Powiatu Leszczyńskiego, podczas której upamiętniono jubileusz 100-lecia Powiatu Leszczyńskiego w Odrodzonej Polsce.

W ramach uroczystości Starosta Leszczyński Jarosław Wawrzyniak przybliżył osobę Tadeusza Sobeskiego, który w dniu 1 czerwca 1919 roku, powołany został pierwszym polskim starostą leszczyńskim. Siedzibą starostwa, aż do czasu przejęcia Leszna przez polską administrację, była Osieczna.

Podczas sesji radni podjęli okolicznościową uchwałę upamiętniającą przypadającą w 2019 roku 100. rocznicę utworzenia struktur Powiatu Leszczyńskiego w Odrodzonej Polsce. Ponadto wysłuchali prelekcji Starosty Leszczyńskiego poświęconej genezie powstania powiatu.

Uroczyste posiedzenie radnych było okazją do wręczenia Chórowi Męskiemu im. Karola Kurpińskiego z Włoszakowic wyróżnienia „Zasłużony dla Powiatu Leszczyńskiego”. Znany w całej Polsce chór obchodzi w tym roku 60-lecie powstania.

Ponadto radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia sprawozdania z realizacji Programu współpracy Powiatu Leszczyńskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami działającymi w sferze pożytku publicznego za 2018 rok. Znowelizowali także tegoroczny budżet samorządu.

{gallery}1.2019/100_Lat_Powiatu,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}