Radni powiatu leszczyńskiego gościli w powiecie kościańskim, gdzie zapoznali się m.in. z zasadami prowadzenia racjonalnej gospodarki leśnej.

Wyjazdowe posiedzenie komisji rolnictwa Rady Powiatu Leszczyńskiego zorganizowano tradycyjnie w ramach obchodów „Dnia Ochrony Środowiska”. W tym roku radni i pracownicy Starostwa Powiatowego w Lesznie gościli w Nadleśnictwie Kościan – jednym z trzech funkcjonujących na terenie powiatu leszczyńskiego.

W siedzibie Nadleśnictwa Kościan w Kurzej Górze nadleśniczy Maciej Cudak i starszy specjalista Zbigniew Mikołajczak omówili stan nadzorowanego drzewostanu i przedstawili katastrofalny stan lasów świerkowych i sosnowych zagrożonych działaniem kornika ostrozębnego, co powoduje konieczność wykonywania masowych cięć sanitarnych w lasach.

Drugim etapem posiedzenia komisji była wizyta w Pałacu w Turwi, gdzie dr Zbigniew Bednarski przedstawił działalność zlokalizowanej tam Stacji Badawczej Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk oraz losy i zasługi dla ochrony krajobrazu dawnego właściciela majątku gen. Dezyderego Chłapowskiego.

Następnie Grzegorz Konieczny, kierownik gorzelni w Turwi, przedstawił działalność jedynej w regionie czynnej jednostki, a także oprowadził radnych po Muzeum Gorzelnictwa. Na zakończenie nadleśniczy Maciej Cudak w Gospodarstwie Szkółkarskim w Racocie przybliżył zasady prowadzenia hodowli lasu.