Komisja spraw społecznych Rady Powiatu Leszczyńskiego podczas swego wyjazdowego posiedzenia zapoznała się z sytuacją Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie.

Powiat leszczyński od lat wspiera finansowo działalność Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie. W związku z tym radni po raz pierwszy wspólnie odwiedzili lecznicę, by zapoznać się z jej działalnością, z której korzystają mieszkańcy wszystkich siedmiu gmin powiatu.

Sytuację organizacyjną i finansową przedstawiła wicedyrektor WSZ Marta Sobolewska. Poinformowała, że pacjentami szpitala po ok. 1/3 są mieszkańcy Leszna, powiatu leszczyńskiego oraz innych powiatów, głównie górowskiego i wschowskiego.

W bieżącej działalności leszczyńska lecznica boryka się przede wszystkim z problemami finansowymi, na które wpływ ma głównie zbyt niska w stosunku do zakresu wykonywanych świadczeń medycznych wysokość ryczałtu otrzymywanego z Narodowego Funduszu Zdrowia. To powoduje występowanie straty w działalności lecznicy i wzrost zadłużenia. Ponadto szpital od lat cierpi na stale rosnący brak kadry lekarskiej i pielęgniarskiej. Wiele oddziałów pracuje na granicy możliwości prawidłowej organizacji ich pracy i w przypadku odejścia lub dłuższej choroby pracowników może im grozić zamknięcie. Mimo trudnej sytuacji finansowej i kadrowej WSZ w Lesznie stale inwestuje, remontując i przebudowując oddziały, systematycznie kupując nowoczesny sprzęt medyczny i uruchomiając nowe procedury medyczne.

Od kilkunastu lat działalność WSZ w Lesznie wspiera powiat leszczyński, przekazując dotychczas łącznie blisko 1 mln zł. W 2019 r. samorząd sfinansuje zakup wiertarki do zabiegów neurochirurgicznych.

{gallery}2019/Rada_powiatu_komisja_WSZ_2019,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}