Starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak oraz burmistrz Osiecznej Stanisław Glapiak zaproponowali dyrektorowi poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad budowę ścieżki rowerowej z Kąkolewa do Leszna.

We wspólnym liście starosta Jarosław Wawrzyniak oraz burmistrz Stanisław Glapiak proszą Marka Napierałę, dyrektora poznańskiego oddziału GDDKiA o ujęcie w rządowych planach projektowych i inwestycyjnych budowy ścieżki rowerowej wzdłuż krajowej „12” od Kąkolewa do Leszna. Byłby to kolejny po - już istniejącym Zbytki – Garzyn i projektowanym Garzyn – Kąkolewo - odcinek drogi dla rowerzystów w powiecie leszczyńskim przy „12”.

Samorządowcy powiatu leszczyńskiego w piśmie do dyrektora poznańskiego oddziału GDDKiA argumentują, że krajowa „12” nie posiada obecnie ciągłości ze szlakami rowerowymi powiatu leszczyńskiego: Leszno – Osieczna, Kąkolewo – Osieczna, Kąkolewo – Nowa Wieś, Nowa Wieś – Dąbcze - Rydzyna. Dla mieszkańców powiatu rower jest często jedynym dostępnym środkiem lokomocji, a jazda na nim po drodze krajowej przy bardzo dużym natężeniu ruchu jest niebezpieczna i dodatkowo wpływa na ograniczanie przepustowości oraz płynności komunikacji.

Starosta i burmistrz są przekonani, że proponowane poszerzenie długości rowerowego szlaku komunikacyjnego w powiecie leszczyńskim z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, nie tylko rowerzystów, a także ograniczy emisję spalin i promować będzie zdrowy i aktywny tryb życia.

{gallery}2019/sciezka_Leszno_Kakolewo_2019,width=250,height=250,resize_images=1,width_image=800,height_image=600{/gallery}